Almafáink gyümölcse a konyhában

Megosztás

Legfrissebb írások

Imádjuk az almát! Az almáskertben ötféle fánk terem kora nyártól késő őszig. Mindegyik kicsit más, megvan a saját személyiségük, így más-más étel, sütemény áll nekik jól. Nézzünk néhány alapreceptet almával, hátha ti is kedvet kaptok hozzá.

GÁLA, GOLDEN, JONAGOLD, PINOVA ÉS IDARED

Augusztus elejétől október elejéig teremnek az almafáink. 

A sort a sárga-piros, cirmos héjú Gála kezdi, ami a tipikus, finom édes nyári alma.  Friss, illatos, és amikor beleharapsz kihívóan ropog, ezért alapvetően nem is kell hozzányúlni – ahogy egyébként egyik almánkhoz sem – ahhoz, hogy egy finom desszert váljon belőle. Cikkekre vágva a reggeli szendvics mellé is tökéletes, vagy csak magában uzsonnára. A Gálát viszont nem szabad hosszabb ideig tárolni, mert megkásásodik, és akkor már nem hozza ezt a frissítő-hersegős formáját. 

Szeptember első heteiben érik az óriási pirosló Jonagold, erőteljes, zamatos karaktere édes és savanykás is egyszerre, mert Jonatánból és Goldenből keresztezték. Aranyalmánk is van, a kemény húsú Golden, ami egy pár héttel később érik. A Golden egy nagyon zamatos fajta – nem véletlenül használták a Jonagoldban is – az íze savanykásabb, mint a Gáláé, a héja pedig nagyon látványossá teszi a felhasználását, úgyhogy majd ezzel is lehet játszani.  

Téli almáink sorát a szeptember végén, október elején érő apróbb, kerek és narancsos-cirmos színű Pinova nyitja, amit egészen tavaszig el lehet tartani.  Lédús, édes és savanykás egyszerre, mivel ezt a fajtát is Goldennel keresztezték, a zamatosságát pedig egészen sokáig megőrzi, ha hideg helyen tároljuk. Utolsónak érnek az Idared fáink, október eleje-közepe magasságában. Mivel szintén egy jól eltartható, de savanykásabb téli alma, így egészen tavaszig lehet majd variálni a Pinovával. 

SÜSSÜNK ALMÁVAL

Lehet, hogy ez csak az én agymenésem, hogy szeretem kombinálni a különböző fajtákat. Persze nem mindenáron, de a legtöbb almás édességnek jól áll, ha változatos ízvilágokat hozunk össze. Nézzünk viszont egy kivételt. 

Ha már kissé megkásásodott a Gála, akkor isteni almáspitét lehet belőle készíteni. Mivel alapvetően édes, sok plusz cukrot sem fog kívánni. Az almáspite alapja egy nagyon jól összeállított linzer tészta. Az alapreceptben a 30/20/10 arányt kell követni, tehát 30 dkg liszt, 20 dkg vaj és 10dkg cukor. Ehhez adjunk egy tojássárgáját, pici sót és esetleg fűszereket, vaníliát, citrom reszelt héját.

Az almát reszeljük le. Lehet gazdagabban fűszerezni, de a Gála alapvetően ízletes, úgyhogy nem érdemes ezt elnyomni. Fahéjat, szegfűszeget, ízlés szerint cukrot adjunk hozzá, majd pár perc után nyomjuk ki a levét. Ezt tegyük félre, mert később főzhetünk belőle például gyümölcskocsonyát.  A kész süteményt vaníliás porcukorral szórjuk meg. Melegen is tálalhatjátok vanília fagylalttal, azonban másnap hidegen még finomabb, amikor a tésztája már egészen megpuhult. 

Ha nem akartok vacakolni a linzerrel, akkor egy pofonegyszerű almatortát készíthettek a téli almákból, amiket használjatok nyugodtan vegyesen. 4-5 almát meghámozunk, felszeletelünk és hozzáadunk egy szimpla kevert tésztát 3 tojásból, 15 dkg lisztből és 20 dkg cukorból. A tepsit kenjétek ki vajjal, erre jönnek az almaszeletek, a tetejére pedig a tészta. Nagyon hamar készen van, kis porcukorral kell meghinteni a tetejét, és már lehet is tálalni. Egy (sós)karamella öntettel csodás desszert válik belőle!

A MEGUNHATATLAN KOMPÓT

Az almakompót sajátossága, hogy tökéletes magában, süteményekhez és húsok mellé is. Egy ízes szirup az alapja a jó kompótnak, amit aszerint variálhattok, hogy milyen felhasználásra szánjátok. Húsok mellé lehet merészebben fűszerezni például kardamommal és rozmaringgal, a karácsonyi szezonban a csillagánizs-szegfűszeg-fahéj triász pedig kihagyhatatlan. Mindenképpen többféle almát érdemes használni, hogy gazdag legyen a végeredmény: egyszer savanykásabb, egyszer édesebb almadarab jusson a villára, de használjuk szezonálisan. Golden szerintem annyira nem szerencsés ebben az ételben. 

Süteményt is készíthetünk belőle, például a maximálisan nagymamás máglyarakást, amit vaníliás tejben áztatott zsemlével, dióval rakunk le, majd a végén egy óriási tojáshabbal koronázunk meg. 

DZSEMEK, ÍZEK ÉS SZÍNEK

Az almafajták kombinálhatóságának csak a kreativitás szabhat határt. Magyarországon kissé alulértékelt az almadzsem, pedig rengeteg alma terem itthon és nagyon jó fajták. Termés sorrendjében készíthettek egy-egy fajtából, majd ezeket össze is keverhetitek felhasználáskor. Ez egy nagyon érdekes és sokszínű ízvilágot fog nyújtani például egy gyümölcstorta rétegeként vagy a reggeli zabkásához. Ha savanykás dzsemet készítünk, az egyszerű sültek mellé pompásan fog illeni. 

Az almák sokszínűségét jól meg lehet mutatni az olyan gyümölcstortákon, ahol egy vékony tésztaréteget töltünk meg. Használjátok a linzertésztát, süssétek elő kicsit piteformában, majd töltsétek meg vanília- vagy citromkrémmel. Erre héjastul vékonyra szeletelt almákat kell fektetni úgy, hogy egyaránt jusson mindenhová az aranyló Goldenből, a cirmos Gálából és a pirosló Jonagoldból, majd visszatolni a sütőbe. A végeredmény zseniális; gazdag, ízes lesz, és nem utolsósorban szépséges. Bonyolíthatjátok tovább, ha a tetejére cukrot szórtok és hagyjátok megkaramellizálódni. Másik módszer, hogy az eltett, kinyomott almalével készítetek egy tükörsima zselét. Ha nincs eltett almalevetek, akkor szeretettel ajánljuk a 100 százalékos DÉR Juice-okat. 

További almás recepteket olvashattok az előző posztunkban. A kifejezetten téli sült-töltött almát vagy a bundásalmát ugyanis nem szabad kihagyni a repertoárból.

Szóljunk, ha kész a következő adag? 

Add meg az e-mailcímed, hogy az elsők között értesülj legújabb híreinkről, ajánlatainkról, eseményeinkről és szakértői tippjeinkről!

A feliratkozással elfogadja az Adatvédelmi irányelveinket és hozzájárul az értesítések fogadásához a vállalatunktól.

Scroll to Top