A zöldségek és gyümölcsök világában mindig vannak slágerek, függetlenül attól, hogy annak épp szezonja van, vagy megterem-e egyáltalán nálunk, a kontinentális éghajlatú Kárpát-medencében. Rebarbara, chia mag, avokádó, gránátalma, mangó, spárga és még sorolhatnánk a mostanában szexinek tartott gasztronómiai alapanyagokat, amelyek közül néhányról talán a nagyszüleink még nem is hallottak. Mi, az Almavirágban, az újak mellett imádunk a jól bevált, tradicionális alapanyagokkal is kísérletezni, és átírni néhány hiedelmet. Íme 3 tévhit például az almáról.
1. TÉVHIT: AZ ALMA EGYFÉLE
Gyerekkorunkban sokunk számára csak egyféle opció létezett, ha gyümölcsről és vitaminbevitelről volt szó – mégpedig az alma. Zsákban vettük ősszel, egész télen fogyasztottuk, legtöbbször nyersen, különböző alakzatokra vágva riogattak vele a szülők, ritkábban, ha már ráncos volt, levesként kaptuk, némi fahéjjal. Ja, és persze reszelve, cukorral, de csak, ha nagyon betegek voltunk.
A almában mindezek ellenére rengeteg fantázia és felfedeznivaló karakter van! Mi például imádjuk a szárnyasok mellé, köretként, sós komplementerként vagy kicsit karamellizálva is. Savanykás, zamatos íze a legjobb salátákat is feldobja, a húsoknak pedig egy új oldalát mutatja meg. Ha nem hiszitek, kóstoljátok meg a séf ajánlatunkkat amely “Sertés fülétől a farkáig” tányéron saját előállítású sertéshúsunk mellett egy finom marinált almás salátát kínálunk.
2. TÉVHIT: AZ ALMA ALAP
Gyerekként ezek jutottak eszünkbe az almáról: mindig van valahol a kamrában néhány, unalmasan egyoldalú, de legalább spórolós megoldás anyáéknak.
Pedig az alma ma már a fenntarthatóság szimbóluma is. Bár az idegen országban termő, sztárolt gyümölcsök különlegesek, iszonyatosan nagy az ökológiai lábnyomuk, túlhódították a világot és a növekvő kereslet miatt őshonos erdőket vágnak ki miattuk, nem beszélve a szállítás, tartósítás káros hatásairól.
Az alma viszont nem véletlenül van mindig a kamrában, és nem véletlenül érjük el jó áron, hiszen itt nő, a szomszéd kertjében, a nagyszüleink telkén, a legjobb magyar kertészetekben, egy karnyústásnyira tőlünk. Használjuk ki ezt az előnyt, és legyünk büszkék a magyar almákra!
Mi is ezt tesszük, hiszen a Derecskei Almából készült, DÉR Juice hidegen préselt almaleveinket óriási büszkeséggel kínáljuk éttermünkben. Úgy gondoljuk, Magyarország, de leginkább Derecske dicsőségét pont az itt termő alma sokoldalúsága és zamata adja, amit nem csak ételeinkben, de italainkban is hasznosítunk.
3. TÉVHIT: AZ ALMA CSAK EGY GYÜMÖLCS
Igen, az alma egy gyümölcs, de szinte minden része kincs. Sokan az almaevést a hámozással kezdik, pedig a héja tartalmazza a rostok kétharmad részét. A benne található pektin segít csökkenteni a koleszterinszintet, és késlelteti a gyomor kiürülését.
Ami ennél is meglepőbb, hogy az alma fája sem eltékozolandó dolog. A füstölt ételeknek nem csak kellemes ízt ad, de nagyon szép vöröses színt is. Az almafa, ideális sertéshez, szárnyashoz, halhoz és marhához, mivel enyhén gyümölcsös ízt kölcsönöz a húsnak. Az Almavirágban mi a sertés legnemesebb részét, a szűzpecsenyét készítjük Almafa forgácson, így lesz lágyan omlós és zamatos.
De van még valami, amitől az alma több, mint egy szimpla gyümölcs. Az alma (ahogy fent is olvashattátok) egyben emlék is. Van, akinek édesebb, van, akinek fűszeresebb, vagy melankolikus őszi, de mindenképpen elindít bennünk valamit, valami emlékezéshez hasonlót.
És most, ezek után mit gondoltok az almáról?